Що не так з нашими зібраннями? (Елементи спонтанності в новозавітній церкві)
Якби в той час були доступні сучасні технології, то ми з прискіпливістю вивчали б кіноплівки тих подій, які відбулися в день П’ятидесятниці, аналізували б перші зібрання, проповіді, порівнювали б зі своїми... На щастя, вже тоді була доступна писемність, через що тепер маємо певне уявлення як все було і, відповідно, як має бути.
Вивчаючи ці тексти, бачимо, що служіння в новозавітній церкві були більш спонтанними. Простіше кажучи, більш живими і непередбачуваними. Дух Святий, так би мовити, мав більше свободи для проявів. Хтось заходить надто далеко у своїх висловлюваннях, мовляв, тоді діяв Дух Святий. Однак це не вірно, бо Дух Святий діє і сьогодні.
Точніше казати, що тоді більш переважали елементи спонтанності. Вони проявлялися в проповіді, співі, характері зібрань. Часто відбувалися речі незаплановані і непередбачувані – як от випадок з Ананієм і Сапфірою (Дії 5). Коли церква сходилася разом, то кожен з них мав псалом, науку, мову, об’явлення, вияснення. Пророки промовляли по двох чи по трьох, коли ж відкриття отримував інший з тих, хто сидить, то перші замовкали (1 Кор.14:26-27).
Давно вже немає таких спонтанностей. Чи є зараз десь церкви, де проповідує той, хто отримав слово від Бога? Чи лунають псалми від наповненості Духом? Чи пророкують одночасно декілька пророків? Чи невіруючий, зайшовши в зібрання і почувши як відкриваються таємниці його серця, впаде ниць і скаже: «Істинно між вами – Бог!»?
Будь-який рух прямує до інституалізації, структурованості, традиційності. П’ятидесятницький також. Декілька співанок ми вчимо одну пісню, щоб один раз її заспівати в зібранні; знаємо хто буде проповідувати через місяць, в неділю вранці чи ввечері; пишемо програми зібрань. А втім – і це нормально, від Духа Божого. І така практика (графік проповідників, наприклад) мені видається більш раціональна, ніж її відсутність.
З Днем П’ятидесятниці, друзі! Добре, що ми розумні, зростаймо в тому й далі! Але не губімо остаточно і отієї спонтанності, яка була присутня в першоапостольській церкві.
Щоб відстежувати подальші публікації підписуйтесь на сторінку у мережі Facebook. А також - в
Telegram!
Сподобалося - ставимо Like!
Поділіться з своїми друзями! Відтепер ми також в

Коментарі
Дописати коментар